• Garance nejlepší ceny – nejnižší garantovaná cena při rezervaci pouze z našich webových stránek
  • Zdarma upgrade na vyšší typ pokoje (dle dostupnosti hotelu)
  • Zdarma parkování (u vyšších typů pokoje)
  • Změny v rezervaci zdarma
odeslat
Speciální nabídky Ceny a Rezervace
Garance nejlepší ceny
Příjezd 24
07 24
Odjezd 24
07 24
Počet dospělých
Počet dětí

Tipy na výlet

Tipy na výlet


Jizerské hory a jejich okolí ukrývají nespočet krás, které stojí za to, abychom se s Vámi podělili o jejich kouzlo. Ale nebojte se, neseznámíme Vás pouze jen s těmi přírodními krásami, ale i s těmi kulturními, jejichž historie nás společně zavede o několik století nazpět.

 

Rádcem na cesty mohou být:

Místopisný průvodce po České republice

Web navylet.cz

Portál Kudy z nudy

Web Libereckého kraje Cestou necestou

Tipy i na malé výlety na mapy.cz

Klášter Hejnice

Významné poutní město, jehož historie sahá až do 13.stol. Významnou stavbou je památkově chráněný kostel Nanebevzetí panny Marie. Původem dnešního kostela byl gotický dům páně z roku 1472. Dnes Hejnice opět navazují na své historické přání působit jako tradiční poutní místo. Nezapomenutelné jsou koncerty klasické hudby, které se pořádají v kostele Nanebevzetí panny Marie.

Obří sud

Obří sud je výletní restaurace, která se nachází nad městečkem Lázně Libverda a odkud se můžeme kochat překrásným výhledem na Jizerské hory. Objekt byl postaven již v roce 1931 a sloužil především lázeňským hostům. Vzorem této stavby byl Obří sud na hoře Javorník, který spolkl požár dne 20. září 1974. Dnes je tedy tato stavba jedinou svého druhu v České republice. Obří sud leží na vyznačených turistických cestách a cyklistických cestách. Vedle občerstvení si zde můžete koupit také turistické známky a suvenýry.

Rozhledna na Smrku

Původně stála na tomto místě dřevěná, 20 metrů vysoká vyhlídková věž, která korunovala vrchol od 21. 8. 1892. Zajímavým detailem je, že bylo nezbytné čtyřpatrovou konstrukci pokusně vytvořit v údolí a pak ji kousek po kousku dopravit nahoru na vrchol. Vyhlídková věž byla v provozu neuvěřitelných 50 let, což je pro takovouto stavbu jedinečné. Brzy po skončení války (1946) stavba vyhořela a teprve 20. 9. 2003 byla slavnostně otevřena nová železná vyhlídková věž.

Nové Město pod Smrkem

Městečko založil Melchior z Redernu v roce 1584 pro své horníky, kteří kutali v blízké hoře Měděnec cínovou rudu. Výsledkem této doby je mnoho štol a šachet, které dnes slouží převážně netopýrům k přezimování. Nejstarší stavbou města je kostel Sv. Kateřiny, z roku 1607. Vhodný za povšimnutí je také mramorový pomník místního faráře a cestovatele G. Mendela. Nedaleko železnice se nachází další, z roku 1911 pocházející kostelík, který je včetně svých soch pod památkovou ochranou. Místní vlastivědné muzeum, které sídlí v místnostech městské knihovny, čeká se zajímavou sbírkou historie a přírody frýdlantského výběžku. Jen několik málo kilometrů od Nového Města se nachází hraniční přechod do Polska.

Frýdlant

Toto středověké město vzniklo ve stejné době, jako stejnojmenný zámek a hrad. Dodnes je Frýdlant největší město na toku řeky Smědé. Městská práva získal Frýdlant kolem roku 1537. V průběhu let měnilo město své vlastníky. Největšího rozkvětu město dosáhlo za vlády Albrechta z Valdštejna. Díky tomu, že je město přirozeným centrem Frýdlantského výběžku, vznikla tu také celá řada vzácných kulturních památek, což vedlo k tomu, že město bylo prohlášeno za chráněnou památkovou zónu.

Frýdlant - radnice s muzeem

Radnice byla postavena v letech 1893-1896 dle návrhu vídeňského architekta Franze Neumanna, který je také znám jako tvůrce radnice v Liberci. Ve druhém poschodí radnice je umístěno městské muzeum s expozicí přírody a historie frýdlantského regionu. Muzeum nesbírá pouze nejdůležitější památky na známé krajany, ale také předměty, které byly v minulých stoletích každodenně používány místními obyvateli. Kuriozitou muzea je truhlářem Kindermannem vytesaný velký model původní radnice, která byla dříve umístěna uprostřed náměstí.

Státní hrad a zámek Frýdlant

Zámek patří nejen k nejvýznačnější dominantě města ale i k nejvýznačnějším památkovým celkům v Čechách a představuje spojení středověkého hradu a renesančního zámku. Historie hradu spadá do 13. století a významně ho poznamenal Albrecht z Valdštejna, výrazná osobnost třicetileté války. Původní podoba gotického hradu se zachovala jen z části. Zbyly z ní jen části mohutných staveb a velká válcová věž. Renesanční podobu získal areál postupně na přelomu 16. a 17. století. Rod Clam-Gallasů poprvé zpřístupnil zámecké prostory veřejnosti v roce 1801. Dnes jsou v zámku k vidění sbírky porcelánu a skla, nábytku a zámeckého zařízení. Bohatá sbírka zbraní od dob husitských válek až po 19. století je stejně zajímavá jako zámecká obrazárna s díly barokních mistrů nebo ojedinělý soubor dýmek.

Zámecký pivovar Frýdlant

Vítejte na stránkách obnoveného Zámeckého pivovaru Frýdlant. Vaření piva ve Frýdlantu je poprvé zmiňováno roku 1381 a zřejmě od 16. století pak místní vrchnostenský pivovar stál na stejném místě, jako dnešní provoz. Léta rozvoje a přestaveb skončila roku 1949, kdy byla v pivovaře uvařena poslední várka. Následující desetiletí byl jeho areál nevhodně a nedostatečně využíván jako sklad sýrů a zeleniny s čímž souvisela i jeho zanedbaná údržba. Od června 2014 mají zájemci možnost ochutnávat v blízkém i vzdálenějším okolí pivovaru pivo Albrecht vařené v obnoveném Zámeckém pivovaru Frýdlant.

Mechanický betlém ve Frýdlantě v Čechách

Tento unikátní vánoční betlém byl postaven zdejším stavitelem Gustavem Simonem. Toto dílo, které vytvářel více než 60 let, obsahuje více než 100 pohyblivých figur lidí a zvířat, které jsou ovládány provázky. Betlém naleznete nedaleko náměstí T. G. Masaryka - v ulici Zahradní - u parkoviště u pošty. Pokud není přítomna obsluha betlému, stačí, když zazvoníte na zvonek „Betlém“ v protějším domě, kde si můžete domluvit návštěvu betlému i mimo provozní dobu.

Liberecká radnice

Tato neorenesanční radnice byla postavena v letech 1888-1893 dle plánů vídeňského architekta Franze Neumanna a není také divem, že stavba svou podobou připomíná radnici ve Vídni. Nad ohromným vstupním portálem nás upoutá kamenný reliéf, který představuje založení staré a nové radnice, a balustrádový balkon, ze kterého promlouvalo mnoho významných osobností. Zajímavá je 65 m vysoká věž, která je ukončena rytířskou plastikou. Naši pozornosti si zaslouží také bohatě zdobené fasády, skvostné vitráže a nádherná obřadní síň.

Raspenava

Dnešní podobu město získalo díky spojení obcí Raspenava, Luh, Lužec a Peklo (na fotce rybník Petr). Přesné datum založení města je neznámé. První zmínky pochází z roku 1343. Cennou stavbou je novobarokní kostel z roku 1907. V sousedství se nachází hezká barokní brána, která doplňuje secesní faru. U kostela se nachází rodinná hrobka továrníka Richtera, která byla navržena známým architektem F. Neumannem.

Drážďany

Město Drážďany stojí za návštěvu především kvůli památkám, jako je barokní zámek Pillnitz z let 1720-1723 nebo zámecký komplex Residenzschloss. Zajímavá je i Státní opera, muzea, botanická i zoologická zahrada. Asi nejznámějším místem v Drážďanech je galerie Zwinger a za 2. světové války vybombardovaný kostel Frauenkirche.

Görlitz

Pohraniční město, které bylo založeno roku 1071, kde je dodnes dochované středověké opevnění s věžemi a bránami.

Zittau

Je branou do Žitavských hor, ráje horolezců, turistů a milovníků přírody. Nachází se zde barokní Noacksches Haus, Johanniskirche a neorenesanční radnice.

Jelenia Góra

Město stojící na základech původní obchodní slovanské osady, která získala městský status roku 1592, již předtím (od roku 1519) měla právo na pořádání jarmarků. Historicky bylo hlavní hospodářskou činností města tkalcovství a těžba železné rudy. Počátkem 20. století byla prodloužena stávající elektrifikovaná trať do Sklářské Poruby, tzv. Zackenbahn, až do českého Kořenova, kde navazovala na Tanvaldskou ozubnicovou dráhu. Výletní cíle jsou třeba zbytky městského opevnění, zříceniny hradu Chojnik, kostel Svatých Erazima a Pankráce nebo Pravoslavný kostel Svatých Petra a Pavla z 18. století.

Szklarska Poręba

Rekreační, sportovní a turistické středisko na rozhraní Jizerských hor a Krkonoš, 6 km od hraničního přechodu do České republiky Harrachov. Poblíž města je vybudována řada lyžařských běžeckých tratí i sjezdovek. Jejich centrum se nalézá pod horou Szrenica, na kterou vede sedačkový výtah.

Hrad Czocha

Goticko-renesanční pevnost na jihu Polska. Nachází se přibližně 35 km severozápadně od města Jelenia Góra, u jezera u Lesnianské. Pro svůj vzhled se stal filmovými režiséry velmi vyhledávaným místem. Hrad Czocha byl postaven v polovině 13. stol. na podnět českého krále Václava II., jako obranná tvrz česko-polské hranice. 

Roku 1434 byl Hrad Czocha obsazen husity. Během třicetileté války odolal nájezdům Švédů. Od roku 1453 byl Hrad Czocha majetkem vlivného a bohatého rodu Nostitzů, kteří zde vládli 250 let. Johann von Nostitz zahájil v polovině 16. stol. velkou přestavbu středověkého hradu na romantickou renesanční rezidenci. 
V roce 1793 Hrad Czocha vyhořel. Hrabě Nostitz ho však nechal ve velmi krátké době zrekonstruovat. 
Počátkem 20. století změnil Hrad Czocha majitele. Novým pánem se stal Ernest Gütschow z Drážďan. Po 2 sv. válce byl Hrad Czocha znárodněn a stal se rekreačním střediskem vlivných osob Polské lidové armády. 

Turistům nabízí Hrad Czocha prohlídku architektonicky nejzajímavějších místností jako např. dvoupatrový rytířský sál či knížecí ložnice s impozantní manželskou postelí s baldachýnem. Najdeme zde i tajné podzemní chodby, bastion či věž. 

Z filmů, které zde byly natočeny můžeme jmenovat např.: "Kde je pan generál" (Gdzie jest generao) či "Tajemství pevnosti šifer" (Tajemnica twierdzy szyfrow) či dokumentární pořad "Senzace 20. stol. " (Sensacje XX wieku).